Wirtualna
Politechnika Gdańska

ZWIEDZAJ – OGLĄDAJ – WYBIERAJ

Chcemy pokazać Wam naszą politechnikę, mając nadzieję, że niedługo to będzie również Wasza uczelnia. Specjalnie dla Was przed Gmachem Głównym Politechniki Gdańskiej powstanie Miasteczko, w którym będziecie mieli okazję spotkać przedstawicieli każdego z ośmiu naszych wydziałów. Tutaj będą czekały osoby, które powiedzą Wam, jak się poruszać po atrakcjach, dzięki którym poznacie ofertę dydaktyczną uczelni i wiele, wiele więcej...

Miasteczko PG

Strefa stoisk wydziałów i jednostek przed Gmachem Głównym

Forum Organizacji i Kół Akademickich (FOKA)

Strefa wystawiennicza studentów rozwijających swoje naukowe pasje na PG.

9:00–14:00
Gmach Główny (budynek nr 1), Dziedziniec im. J.Heweliusza i D.G. Fahrenheita

Gra terenowa

Spodziewajcie się ciekawych zadań przygotowanych przez Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej, dzięki którym lepiej poznacie wydziały oraz kampus (jeden z najpiękniejszych w Europie). Dla zwycięzców czekają nagrody!

9:00–14:00
Miasteczko przed Gmachem Głównym (budynek nr 1), stoisko Samorządu Studentów PG

Escape Lab

Odwiedźcie laboratorium pełne zagadek i wyobraźcie sobie historię. W marcowym nowiu Księżyca w pewnym laboratorium odkryto, że szalony profesor - astrofizyk zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach, po miesiącach pracy nad tajemniczym materiałem. Przypuszczalnie pozostawił po sobie jakieś wskazówki? Czy jesteś w stanie je rozszyfrować i rozgryźć co stało się z profesorem?
Do wyjaśnienia zagadki zapraszają: Astrofizyczne Koło Naukowe oraz Koło Naukowe Mechanik - PGRacing Team.

10:30, 11:30, 12:30, 13:30 (30 min. jedna rozgrywka)
Centrum Nanotechnologii A (budynek nr 4), stoisko Astrofizycznego Koła Naukowego
10 osób na jedno wejście

Wycieczki historyczne po kampusie PG

Będzie to podróż w czasie i spacer po najstarszej części kampusu Politechniki Gdańskiej. W tym miejscu usłyszycie niesamowite historie, dzięki którym będziecie bardziej świadomi miejsca, w którym być może rozpoczniecie studia już w październiku. Podczas spaceru zostaną zaprezentowane między innymi najciekawsze, historyczne miejsca Gmachu Głównego, a także hale Laboratorium Maszynowego.

godziny zbiórek: 11:00 i 13:00, czas trwania: 90 min.
wejście do Gmachu Głównego (budynek nr 1)

Rozproszone Muzeum PG

9:00-14:00

52. urodziny dyskietki – wystawa dyskietek oraz układów elektronicznych
Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (budynek nr 42), Czytelnia ETI

Wystawa układów elektronicznych, schematów elektronicznych oraz dyskietek wraz z krótkim ukazaniem historii dyskietki

Politechniczne NAJ... – tajemnice magazynów bibliotecznych – wystawa starodruków ze zbiorów zabytkowych Biblioteki PG
Gmach Główny (budynek nr 1), Hol przed Biblioteką

Wystawa unikatowych i niedostępnych na co dzień starodruków, pod hasłem przewodnim "NAJ": księga NAJcenniejsza, NAJstarsza, NAJgrubsza, licząca NAJwięcej tomów, księga NAJwierniejszych przyjaciółek, NAJbardziej rozkrzyczana... oraz inne NAJ.

Tak oto w bibliotekach dawniej było... – zabytkowy katalog kartkowy
Gmach Główny (budynek nr 1), pokój 3, przy wejściu do Czytelni na Wydziale ILIŚ

Wystawa bibliotecznego katalogu kartkowego, który w przeszłości, w czasach sprzed ery powszechnej komputeryzacji, ułatwiał czytelnikom wyszukiwanie książek na półkach.

Warsztat inżyniera – zabytkowe przyrządy kreślarskie
Gmach Główny (budynek nr 1), Hol przed Biblioteką

Wystawa zabytkowych przyrządów kreślarskich, których historia sięga XIX wieku

Inspirujące wykłady w formule hybrydowej

Krótkie, ale Mega! ciekawe wykłady, będące przykładem zagadnień charakterystycznych dla poszczególnych wydziałów. Jest to propozycja dla osób, które odwiedzą Politechnikę, ale również dla tych, którzy nie będą mieli takiej możliwości. Zapraszamy na nasz kanał YouTube.

9:30–14:00
Budynek nr 11, I piętro, sala konferencyjna

9:30–9:50

Plazmonika i jej zastosowania, czyli krótko o tym, jak fizyka łączy się z informatyką i medycyną przyszłości
Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej

prowadzący: dr inż. Paweł Syty

Plazmonika to stosunkowo nowa dziedzina nauki z pogranicza optyki i fizyki ciała stałego. Na wykładzie opowiem o tym, jakie zjawiska ona bada oraz o ich wykorzystaniu w praktyce. W szczególności pokażę, jak plazmonika, w połączeniu z nowoczesnymi metodami informatycznymi (m.in. związanymi z uczeniem maszynowym) może w niedalekiej przyszłości pozwolić na szybszą i skuteczniejszą terapię niektórych chorób.

10:00–10:20

Co się dzieje w przeglądarce, gdy przeglądasz serwisy www
Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki

prowadząca: mgr inż. Krystyna Dziubich

Wspólnie zastanowimy się nad następującymi kwestiami: Jak znaleźć konkretną informację w sieci, która nas interesuje? Jak z listy podpowiedzi trafić na właściwy serwer przechowujący tą informację? Jaki jest język komunikacji między przeglądarką a serwerem? Jak przeglądarka przetwarza pobrany zasób aby go wyświetlić? Kto jest łasuchem i po co są ciasteczka?

10:30–10:50

Odkryj swój talent do zarządzania
Wydział Zarządzania i Ekonomii

prowadząca: dr Beata Krawczyk-Bryłka

Słuchacze dowiedzą się: co to jest talent, jak zarządzać własnym talentem, co oznacza talent do zarządzania, jakie talenty rozwijamy na Wydziale Zarządzani i Ekonomii.

11:00–11:20

Syntetyczne czy naturalne? Rola chemika w tworzeniu materiałów przyszłości
Wydział Chemiczny

prowadzący: dr inż. Szymon Mania, Adam Olszewski

Zastanawiasz się nad swoją przyszłością? Interesujesz się jak i z czego wykonane są materiały codziennego użytku? Podczas prezentacji zobaczysz jak dwaj chemicy zmieniają obraz nowoczesnych materiałów polimerowych i jaki możesz mieć w tym udział, decydując się studia na Politechnice Gdańskiej.

11:30–11:50

O statkach pływających, latających i nurkujących ...
Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa

prowadzący: dr inż. Artur Karczewski

Dlaczego statek pływa? Czy statek może latać i czy można latać pod wodą? Czy szybują tylko szybowce? Czy można poślizgnąć się na fali i co oznacza, że statek planuje? Dlaczego łodzie podwodne nie toną? I czy okrętownictwo to nauka o statkach czy okrętach?

12:00–12:20

Automatyzacja w życiu codziennym: czy świat z WALL-E to nasza przyszłość?
Wydział Elektrotechniki i Automatyki

prowadzący: dr inż. Piotr Tojza

Wpływ technologii i automatyki na nasze życie codzienne jest niezaprzeczalny. Od dziesięcioleci nowoczesna technologia pomaga nam niemal w każdej czynności, od samego ranka aż po chwile kiedy kładziemy się do łóżek (a nawet nocą, kiedy mocno śpimy). Czy zatem za kilkadziesiąt lat będziemy wieść wygodne życie w otoczeniu robotów a urządzenia automatyki będą realizowały za nas codzienne obowiązki? W trakcie naszego spotkania, przez 20 minut, zaglądniemy trochę do świata automatyzacji, elektrotechniki i robotów – żeby te niezwykłe urządzenia stały się dla nas troszkę bardziej zrozumiałe.

12:30–12:50

Czy leci z nami pilot? Katastrofa klimatyczna okiem inżyniera
Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska

prowadzący: dr inż. Rafał Ossowski

Ostatnie dane pomiarowe wskazują, że wkrótce osiągniemy ocieplenie klimatu o 1,5 °C ponad poziom przedindustrialny – wcześniej, niż to przewidywały scenariusze z Porozumienia paryskiego z 2015roku. Czy globalne ocieplenie to rzeczywiście wina człowieka? Jak to można sprawdzić? Co inżynierowie z Politechniki Gdańskiej robią, aby zminimalizować skutki ocieplenia klimatu? Odpowiedź na te i inne pytania otrzymasz podczas wykładu.

13:00–13:20

Czy sztuczna inteligencja zastąpi architekta?
Wydział Architektury

prowadzący: dr inż. arch. Jan Cudzik

Projektowanie architektoniczne zmienia się wraz z wprowadzaniem nowych technologii, wyjątkiem w tym przypadku nie jest wszechobecne stosowanie metod z zakresu sztucznej inteligencji. Cyfrowa rewolucja obecna w architekturze od lat 90 XX wieku przyczynia się do przeobrażenia metod pracy, ale nie sposobu myślenia o projektach i ich etapach. Tradycyjna deska kreślarska została zastąpiona cyfrową. Sztuczna inteligencja w architekturze pozwala na rewolucyjną zmianę procesu projektowania w tym co ciekawe również aspektów twórczych i kreatywnych. Rozpoczynaj rewolucje razem z nami!

13:30–13:50
Rekrutacja – fakty i mity
Centrum Rekrutacji

prowadzące: Barbara Chwiedor, Marta Rodziewicz, Agnieszka Armatyńska

Prezentacja zasad rekrutacji w formie quizu.

Pomorski Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2023

Do udziału w tej części zaprosiliśmy przedstawicieli najlepszych Liceów i Techników Województwa Pomorskiego. Jeśli jesteście ciekawi dołączcie do transmisji na żywo na naszym kanale YT.

11:00–12:15
Transmisja na żywo na kanale YouTube

Wzrastaj z PG

To wydarzenie ma na celu uhonorowanie najlepszych liceów i najlepszych techników w województwie pomorskim według Pomorskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023. Przedstawiciele najlepszych szkół zasadzą na kampusie PG dedykowane im drzewo.

12:30

Koncert łódzkiego duetu raperów – Dwa Sławy

Na zakończenie Ogólnopolskiego Dnia Otwartego Samorząd Studentów PG (SSPG) zaprosił duet raperów Dwa Sławy. Twórcy takich kawałków jak "Do ryma", "1000 m" wystąpią specjalnie dla naszych gości w Akademickim Klubie PG Kwadratowa. Otwarcie klubu o godz. 18:00.
Link do wydarzenia: https://fb.me/e/3oA2bsJE8

19:00
Wstęp: wolny